Historia

Willa Berlińska,
niegdyś Pałac w Nielęgowie.

1902 roku Hermann Lorenz, dziedziczący po ojcu Bernhardzie, zlecił budowę obecnego dworu. Po nim właścicielem stał się jego brat, pruski rejent Robert Lorenz. Przed II wojną światową posiadłość była ważnym dostawcą buraków cukrowych dla sąsiedniej cukrowni w Kościanie. W 1945 roku ostatni właściciel uciekł do Hecklingen w Saksonii-Anhalt, gdzie zmarł w 1948 roku.

Ora et Labora

...

Módl się i pracuj

W okresie PRL-u pałac pełnił funkcję przedszkola i mieszkania komunalnego. Po 1990 roku budynek przeszedł przez różnych właścicieli, jednak zachował swoje istotne elementy. Ryzalit w fasadzie w stylu neorokokowym, otwarty hol wejściowy z drewnianymi schodami oraz oryginalne deski podłogowe, które pozostały w dobrym stanie. Ponadto, nad portalem wejściowym uchował się herb rodzinny z inicjałami Hermanna Lorenza i sentencją "Ora et Labora" - łac. "Módl się i pracuj".

Tworzymy to miejsce na nowo

...

W naszych rękach Willa znajduje się od 2019 roku. W remont obiektu włożyliśmy ogrom pracy, której efekty widać gołym okiem. Zabytek ma częściowo odrestaurowaną elewację, a park ponownie cieszy oczy odwiedzających. Cały czas dokonujemy remontów, powiększamy bazę noclegową i robimy wszystko co w naszej mocy, aby obiekt całkowicie odzyskał swój blask. Bardzo ważna jest dla nas historia i pamięć o założycielach, dlatego odwiedzający wewnątrz odnajdą zdjęcia z archiwów oraz pamiątki, które udało nam się odzyskać.

Od paru lat tworzymy to miejsce na nowo, z ogromną pasją i zaangażowaniem. Zmiany jakie zaszły dzięki nam w Willi najlepiej zobrazują poniższe zdjęcia.

Sala lustrzana

Sala kryształowa

Wejście od parku